Директорът на СЗДП участва в работна среща с министър Вътев и представители на бизнеса и браншовите организации

Директорът на Северозападно държавно предприятие, инж. Веселин Нинов, участва в работна среща между министъра на земеделието и храните Кирил Вътев и директорите на държавните горски предприятия с представители на дървопреработвателните фирми и браншови организации, която се състоя вчера в сградата на МЗХ. В срещата участваха заместник-министрите Георги Тошев и инж. Мирослав Маринов, изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите инж. Стоян Тошев.

Представителите на бизнеса поставиха въпроси, свързани с категоризацията на сечите и възможностите за използване на повече механизация в дърводобива. Тема на разговорите бяха още провеждането на електронните търгове и възможностите за намаляване на субективния фактор при реализацията им. Браншовите организации и преработвателите поставиха няколко искания, като настояха цената на дървесината към фирмите да падне, държавата да спре вноса на дървесина от други държави, да има обекти само за заводи за целулоза и отделно за преработвателни предприятия, дървесината да се отдава на прогнозни количества или на корен. Те настояха за по-голяма прозрачност в провеждането на електронните търгове и средногодишното ползване на дървесина да бъде в по-високи обеми.

По време на срещата директорите на държавните горски предприятия отчетоха дейността си по добив на дървесина от началото на годината до септември месец. Те информираха, че средно около 70% от заложените добиви в годишните планове за реализирани. Предстои първа тръжна сесия, на която се очаква началните цени да бъдат намалени, увериха още те.

Относно реализацията на дървесина Северозападното държавно предприятие е подписало договори за 500 хил. куб.м. , което е със 100 хил. куб.м над разчетите за 2023г. Това заяви, директорът на СЗДП, който добави, че до момента предприятието е реализирало 270 хил. куб.м, което в сравнение с предходни години, е сериозно намаление.

„Подписали сме договори с цел да дадем възможност фирмите да се включат с по-ниски цени в сравнение с началните на първата тръжна сесия в края на 2022г и съответно началото на тази година, както диктува пазарът, но въпреки дадените възможности не се наблюдава ускорено добиване на дървесина. Стремим се, начините на предлагане да бъдат разнообразни“, каза инж. Нинов. По думите му в момента половината дървесина, която предприятието предлага е на корен, а другата половина е на добив и на последващата продажба. По отношение на електронните търгове той изрази категорично мнение, че  не трябва да се забраняват, а мотивът му е, че трябва да има всякакви варианти на продажба и предлагане на дървесина. „Тенденцията на пазара, ако се запази, началните цени, на които предстои да обявяваме процедури в следващите тръжни сесии, е да бъдат  по-ниски. По-тревожно е, че международната ситуация е непредвидима, затова в момента не е удачно да се правят  прогнози за цени, за числа и проценти“.

„Работим за прецизно планиране и баланс между добива на дървесина, възпроизводство и опазване на горите“, заяви министърът на земеделието и храните. Според него най-лесно се управляват повторяеми процеси и в горите не трябва да има изненади, посочи министър Вътев. Той подчерта, че подобни срещи са важни, за да се намери нужния баланс, за да може да функционира добре системата, включваща поддържането на горските територии, дърводобива и  бизнеса с дървесина. Министърът информира, че в управленската програма е заложено да се направи национална инвентаризация на горите, за да е ясно какво е състоянието им. Относно цените на суровината той посочи, че министерството не може да им влияе, те се определят от пазара.

Заместник-министър Маринов допълни, че от вече водените разговори има и конкретен резултат. „На много места цените се актуализираха, на много места се направиха обекти за преработвателите и се удължиха сроковете по договорите. Ползвахме опита на Северозападното държавно предприятие и той се предаде на Североизточното предприятие, така че ползи от тези срещи има“, заяви зам. министър Маринов. По отношение на провеждането на електронните търгове, Маринов добави, че системите по такъв начин се администрират, че не се допускат фалшиви участници в тях. „Ние изпълняваме лесовъдските дейности, в резултат на които има дървесина, която стига до пазара. Длъжни сме да намерим баланса между интереса на преработвателите, държавата като собственик и обществото“, подчерта зам.министърът.

Заместник-министър Тошев от своя страна заяви, че са започнали промени в нормативната база и че въпросите, които поставя бизнесът постепенно намират своите решения, затова е нужно да се подхожда с разбиране, за да бъде възможно държавата и бизнесът да вървят ръка за ръка.