Лесовъди и горски педагози от СЗДП ДП, ДГС Враца и ПП „Врачански Балкан“ обучаваха ученици в 23-сесия на Младежки воден парламент

Лесовъди и горски педагози от „Северозападно държавно предприятие“ ДП, град Враца, Държавно горско стопанство-Враца и ДПП “Врачански Балкан“ проведоха образователни мероприятия с ученици по повод 13-та пленарна сесия на Младежки воден парламент, по покана на екоклуб „Детелини“ в СУ „Христо Ботев“ – град Враца, който тази година е домакин. В заниманията се включиха 30 ученици от екоклубове от цялата страна – Пловдив, Стара Загора, Крумовград, Бяла Слатина, Каварна и с. Байкал /Плевенско/. Младежкият форум се  провежда под мотото „Обединени за бъдещето на водата“, в Почивен оздравителен комплекс „Леденика“ към АЕЦ Козлодуй. Неговата цел е да обедини стремежа на младежите към екологични инициативи, свързани с опазване на водите и водните екосистеми, както и съхраняването на биологичното разнообразие на горите.

В програмата на горските педагози първото мероприятие , организирано от СЗДП ДП – конкурс за ръчно изработено хвърчило под надслов „Ела с мен в гората“, провокира учениците с много емоция и трепет да покажат творчество и креатизъм. Те имаха за задача освен да дефилират с хвърчилата си, още да успеят да ги вдигнат във въздуха. В унисон с „летенето“, децата бяха  приятно изненадани от ято лешояди, преминаващо над тях. Нещо повече – сред хвърчилата имаше и едно, изобразяващо брадат лешояд, с автор ученичка от Крумовград. Жури оцени и присъди награди на екоклуб „Пътуване в страната на елементите“ от Професионална агротехническа гимназия „Никола Йонков Вапцаров“ – Бяла Слатина, на екоклуб „Посланици на природата“ от ОУ „Кирил Христов“ Стара Загора и на екоклуб „Крумовица“ към Общински детски комплекс в Крумовград.

Във второто мероприятие директорът и лесовъдите от Държавно горско стопанство – Враца учиха учениците, как правилно да засаждат млади дръвчета. Директорът, инж. Крум Николов, изнесе лекция, в която подробно описа етапите на залесяване, след което учениците приложиха наученото в засаждане на фиданки от дървовидна ружа и смърч в двора на оздравителния комплекс. В последвалата част децата получиха полезни съвети за събирането и съхраняването на семена от жълъди, както и за тяхното използване в семепроизводството за отглеждане на фиданки от лесовъдите.

В последното мероприятие учениците влезнаха в съприкосновение с природата и изживяха истинско горско приключение, преминавайки по „ Горска пътека на приказките“, изградена от Природен парк „Врачански Балкан“. След прехода подрастващите се включиха в занимания по горска педагогика, в които за тях беше предизвикателство да събират природни материали и да изучават флората на гората, получиха ценни съвети как да работят в екип – така , както екосистемите в природата е необходимо да функционират в синхрон.