Монтана бе последният областен град, в който се състоя информационната кампания „Зелено бъдеще за всеки!“ на Северозападното държавно предприятие по проект за залесяване на над 3 600 дка гори с европейско финансиране. В него участват 13 горски и ловни стопанства, където се осъществява почвоподоготовка, отглеждане на млади култури и залесяване на нови гори, на обща площ над 53 хектара. Горските служители ще залесят до края на годината близо 277 хиляди дръвчета – над 252 хиляди тополови и над 20 хиляди дъбови фиданки, 2 700 млади дръвчета от върба, както и 1 900 горскоплодни фиданки. Отделно ще бъде засят дъбов жълъд – над 1300 кг.
Основната цел на информационната кампания бе да се информира широката общественост за хода на залесителните дейности, за ролята на лесовъда в стопанисването и опазването на горите. През шатрите на информационните дни в 5-те града – Плевен, Ловеч, Видн, Враца и Монтана преминаха над 600 души, които бяха анкетирани. С ученици и деца от детски градини пък бяха проведени образователни игри и художествени ателиета по повод Седмица на гората.
Мероприятието в Мотана се състоя в парк „Монтанензиум“. Близо 130 човека, сред които и деца, отговориха на въпроси в анкетата: какво представялва професията на лесовъда, защо лесовъдите берат шишарките на иглолистните дървета, какво произвежда лесовъда в разсадника, защо залесяването е най-важният момент в живота на гората, от какво защитава лесовъда гората? На желаещите граждани бяха раздавани фиданки, предоставени от ДГС-Берковица и отгледани в разсадник „Ашиклар“.
На територията на област Монтана в проекта участват държавните горски стопанства в Монтана, Берковица, Чипровци, Говежда и Лом, където ще бъдат залесени над 1600 декара нови гори. Те се отглеждат в два разсадника – с. Мърчево (ДГС Монтана) и в горски разсадник „Ашиклар“(ДГС Берковица). За целия период на проекта от двата разсадника ще бъдат произведени повече от 140 хиляди млади дръвчета.
Информационната кампания „Зелено бъдеще за всички“ се проведе по повод проект „Подобряване природозащитното състояние на горски природни местообитания и подпомагане на екосистемните услуги, предоставяни от горите, чрез прилагане на лесовъдски практики и залесяване на територията на Северозападно държавно предприятие“, изпълняван от Северозападно държавно предприятие-Враца по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020г“.