„ЛешояДен“ – организирано наблюдение на белоглави и черни лешояди на 7 септември

По случай отбелязването на Международния ден на лешоядите Северозападно държавно предприятие Враца, Дирекция на Природен парк „Врачански Балкан“, Дружество за защита на хищните птици и Фондация „ЕкоОбщност“ ви канят на 7 септември (събота) 2024 г. на разходка и организирано наблюдение на белоглави и черни лешояди в северните части на Природен Парк „Врачански Балкан“. Началният час на тръгване е 9:10 ч. от центъра на с. Долно Озирово (Община Вършец).

В деня на проявата ще бъде преминат маршрут в района на с. Долно Озирово. Обща дължина на прехода е до 8 км при малък наклон на терена.

Ако сте планирали (ще планирате) излет на 7 септември на това място. Ако имате желание и интерес да наблюдавате птици. Ако имате бинокъл или тръба за наблюдение. Ако забележите и наблюдавате лешояди. То:

Ни изпратете: локация, брой и поведение на лешоядите, (по възможност) снимки на птиците и ваши снимки как ги наблюдавате.

Защо?

Цялата информация ще бъде събрана и обработена, за да проследим как се развива възстановяването на лешоядите и заемането на нови територии. 

Как да разпознаем лешоядите?

Как да изпратите вашата информация?

Чрез лично съобщение или коментар под постовете за събитието във Фейсбук или Инстаграм.

На имейл: pirin@fwff.org

Нужната екипировка включва подходящи обувки и облекло за планински терен, дъждобран – при прогноза за дъжд, вода, лека храна, бинокъл – при възможност. Препоръчително е участниците да си осигурят и слънцезащитни средства (шапка, слънцезащитен крем).
За повече информация: Георги Стоянов, мобилен: 0878 734 503

С какво са интересни лешоядите в Природен парк „Врачански Балкан“?

Белоглавите лешояди са едни от най-големите птици, които се срещат на територията на ПП „Врачански Балкан”, с размах на крилете около 2,70 метра.

Черните лешояди са освободени по проект в ПП „Врачански Балкан“ през 2020-2022 г. Това е един от най-редките видове хищни птици в Европа, като черният лешояд е видът с най-голям размах на крилата – до 2,95 м.

И двата вида са включени в Червената книга на Р България, като ПП „Врачански Балкан“ е едно от малкото места, където могат да бъдат наблюдавани в нашата страна.

През 2022 и 2023 г. една двойка черни лешояди успешно гнезди в Западна Стара планина.

През 2024 г. броят на успешно гнездящите двойки черни лешояди в ПП „Врачански Балкан“ и Западна Стара планина нараства до три. Това са първите случаи на гнездене на черни лешояди в Западна България след повече от 70 години прекъсване.

Белоглавият и черният лешояди са възстановени като гнездящи в този район, благодарение на усилията на ДПП „Врачански Балкан“, Дружество за защита на хищните птици, Зелени Балкани, Фонд за дивата флора и фауна, Фондация „ЕкоОбщност“, Северозападно държавно предприятие и Фондация „Карталско гнездо“, които работят целенасочено за тази кауза по различни проекти от 2004 г. до момента.

Международният ден на лешоядите има за цел да повиши информираността на широката общественост относно проблемите и нуждата от опазването им. Лешоядите са почитани от хората още от дълбока древност. Неуморни санитари и любящи родители, тези небесни господари са запленявали човешкото съзнание векове наред, а днес те са на път да изчезнат от лицето на Земята.

Походът е безплатен за всички участници и се осъществява по линия на проект „Живот за брадатия лешояд“ (проект №101113869 LIFE22-NAT-BG-Bearded Vulture LIFE), който обединява усилията на 8 партньора от 3 европейски страни. Kоординираща организация: Сдружение „Зелени Балкани – Стара Загора“ и партньори – Фонд за дивата флора и фаунаФондация ЕкоОбщностEVN – Електроразпределение Юг ЕАД,  Северозападно държавно предприятие – ВрацаДирекция Природен Парк „Сините камъни“ от България, Фондация за опазване на лешоядите (VCF) от Нидерландия и Milvus group от Румъния.